Squash w Polsce

Choć nadal uważa się, ze squash jest dyscypliną młodą w Polsce, która zawitała do kraju tuż po upadku żelaznej kurtyny to ma już pewną swoją całkiem bogatą historię, której jestem częścią. Byłem jednym z pierwszych Polaków, którzy w roku 1994 rozpoczęli grać w squasha w pierwszym ogólnodostępnym klubie Sport Magnum na AWF-ie w Warszawie.

Poniżej przedstawiam zwięzły rys historyczny sportu

1982 rok – Pierwszy klub z kortami do squasha: warszawski Wawer, British Country Club, grać mogli tylko pracownicy ambasady i ich goście.

1994 rok – Na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie powstaje klub Magnum z dwoma betonowymi kortami otwarty dla wszystkich chętnych.

Powstają nowe korty do squasha w Polsce: w Warszawie – Sinus, w Krakowie – Alstar, we Wrocławiu – Politechnika Wrocławska, w Poznaniu – Dynamix.

1997 rok – Przełom – Pierwszy ogólnopolski turniej squasha organizuje Maciej Chądzyński w warszawskim Magnum. W turnieju w Polsce grają pierwsi zawodnicy zagraniczni z Austrii.

2002 rok -Zostaje założona Polska Federacja Squasha, a wraz z nią rozpoczyna się cykl turniejów organizowanych pod jej patronatem.

2003 rok – Pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polskiw Squasha w Poznaniu (Dynamix). Mój pierwszy medal w MP kolor brązowy III miejsce.

Pierwszy występ Reprezentacji Polskiw Bratysławie na European Nations Challenge Cup– zdobyty medal brązowy!- byłem w Kadrze Narodowej na te zawody

2004 rok -Pierwszy występ Reprezentacji Polski w Drużynowych Mistrzostwach Europyw Rennes (Francja) również byłem w Kadrze Narodowej na te zawody. Zdobyte w debiucie 19 miejsce.

2006 rok – Pierwsze międzynarodowe Mistrzostwa Drużynowe pod patronatem Europejskiej Federacji Squasha, jeszcze w formie European Nations Challenge Cupw warszawskiej Kahunie.

Polska zorganizowała jeszcze dwie takie imprezy: 2009 – Poznań (SquashPark) i 2010 Warszawa (Kahuna), itd.

Z uwagi na obszerny materiał historyczny chętnie udostępnię resztę informacji na wyraźne zapotrzebowanie internautów pod adresem maciej@ilovesquash.pl