Co jest potrzebne do gry

Żartobliwie acz zupełnie serio można by zacząć, że do gry potrzebne są najpierw chęci, jakiś impuls, który podpowie, że „..ten squash to fajny jest…” Gdzieś z perspektywy tysięcy treningów, które dałem moim klientom, z rozmów z nimi i pytań o ich motywację do wyboru squasha, dowiedziałem się, że często sama obserwacja gry, czy to na żywo, czy w internecie, skłania do wybrania squasha jako sportu, od którego ludzie zaczynają swoją przygodę ze sportem, czy też rekreacją ruchową. Dla mnie to jest bardzo ważny czynnik – chęć. Potem dopiero zalecam wybieranie sprzętu, obuwia i innych akcesoriów do gry. Na początek nie trzeba nic kupować, to jest chyba dobra wiadomość, bo zanim stwierdzimy czy ten sport jest dla mnie to można wypożyczyć rakiety w recepcji klubu, piłkę też zazwyczaj tam dostaniemy. Najważniejszą sprawą na początek jest zadbanie o prawidłowe obuwie. Najlepiej nadają się buty do sportów halowych tzw. non marking czyli z podeszwą nie rysującą podłogi. jeśli takich nie ma pod ręką to zwykły but sportowy też wystarczy. Ważne aby utrzymać w miarę sztywno staw skokowy.

To co ważne z poziomu bezpieczeństwa gry to okulary ochronne, które zaleca się aby używać w trakcie rozgrywki. Squash jest grą pomiędzy rywalami bez oddzielenia ich siatką, co z definicji stawia ich bardzo blisko siebie podczas ruchu na relatywnie małej powierzchni kortu co stwarza pewne zagrożenia jak – uderzenie rakiet, ewentualnie piłką. Stąd też rekomendacja ode mnie aby przynajmniej pierwszy raz spotkać się z trenerem, który efektywnie przeprowadzi Was przez meandry początków gry.

Na początek przy pożyczaniu rakiety w recepcji klubu jesteśmy zdani na wiedzę Pani bądź Pana recepcjonisty dlatego podam parametry rakiety, o które warto prosić, żeby dostać coś dobrego.

Rakieta powinna być wykonana z włókna węglowego tzw. carbon lub metacarbon albo zwyczajnie włókno węglowe. Waga rakiety dla początkujących to zakres 130gr do 150gr. Zakres ten nie pozwala szybko zmęczyć się ręce/ramieniu.

Piłka do początków gry to oznaczenie niebieskie czyli piłka cała niebieska lub czarna z niebieską kropką. Kropki na piłce oznaczają jej sprężystość. Mówiąc prosto, niebieska i czerwona odbijają się wyżej żółta i podwójna żółta kropka na piłce oznaczają piłki mniej sprężyste czyli trudniejsze w rozgrzaniu jej i w samej grze. Uważa się, że piłki mniej sprężyste przeznaczone są dla gracy z większym doświadczeniem.

Ubiór do gry również na początek bez szaleństw, wygodna sportowa koszulka, szorty lub spódniczka,legginsy, bawełniane skarpety całość zapakowana do torby sportowej i można iść do klubu!

Jeśli potrzebujecie bardziej specjalistycznej porady to piszcie na mój email maciej@ilovesquash.pl