O squashu

Historia squasha

Sport ten wywodzi się z Anglii, a jego początków należy szukać w więzieniach, w których więźniowie w nadmiarze wolnego czasu odbijali naprzemiennie gumową piłeczkę o ścianę. Tym samym tworzyli już pierwsze zasady gry, w którą po niemal trzystu latach gra kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie; za okres narodzin squasha uznać można początek XVIII wieku. Gra z więzień przeniosła się szybko do szkół i innych miejsc publicznych, gdzie zaczęła zdobywać coraz większą popularność.

Squash dotarł do Polski w 1976 roku, kiedy w Brodnicy powstał pierwszy kort. Jednak dopiero początkiem lat 90-tych zaczęły powstawać pierwsze obiekty squashowe. Stopniowo były stawiane kolejne klatki do squasha, ale dynamiczny wzrost nastąpił w pierwszej dekadzie XXI wieku. Aktualnie squash należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów w Polsce,
a nasz kraj do najszybciej rozwijających się squashowo spośród krajów europejskich.

Squash jest sportem dla wszystkich. Nie jest tu barierą ani wiek, ani predyspozycje fizyczne. Od pierwszych godzin grający w squasha dostrzegają przyjemność z gry – aby cieszyć się grą w squasha i tym samym poprawiać swoją kondycję fizyczną i zdrowotną wystarczy już rozgrywka na bardzo podstawowym poziomie. Według magazynu Forbes, squash został uznany najzdrowszym sportem świata!W squasha gra się na całym globie – ostatnie statystyki Światowej Federacji Squashamówią o ok. 180 krajach i ponad 20 milionach graczy. Popularność i ciągły wzrost zainteresowanych grą wynika niewątpliwie z niewielkiego kosztu gry oraz jej dostępności

Squash we wrześniu 2013 roku dołączył do ścisłego grona trzech dyscyplin, które były rozpatrywane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jako konkurencja na Igrzyskach Olimpijskichw 2020 roku w Tokio.

Niestety nie udało się wówczas przegłosować squasha a tym samym zwyciężyły zapasy. Jednak kolejna szansa przed nami. Wszyscy oczekujemy, że Paryż 2024 to będzie dla squasha pierwsza Olimpiada, na której zostaną rozdane historyczne medale w naszej dyscyplinie.

Trzymamy kciuki!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii squasha napisz do mnie email na adres maciej@ilovesquash.pl