Squash na świecie

Squash na świecie to historia już ponad 150 letnia. Powstanie squasha wiąże się z dość ciekawym początkiem. Mówi się o nim potocznie „więzienna gra” Tak zwani sprytni panowie unikający płacenia podatków osadzeni w więzieniu The Fleet Prison w Londynie otrzymywali pewne swobody w odsiadywaniu wyroków i jednym z takich właśnie przywilejów było odbijanie stworzonej piłki z jakichś elementów gumowo żywicznych wystruganą z drewna rakietą.

Taki przekaz można spotkać w zagranicznych opracowaniach na temat historii powstania squasha.

Prawdziwym jednak rozwojem squasha zajęła się Armia Królowej Brytyjskiej, która kolonizując świat zawiozła squasha do najdalszych zakątków globu. Stąd pada zdziwienie kiedy mówię, ze wiodącymi krajami w squashu obok Anglii i Francji są takie kraje jak Egipt, obecnie hegemon w squashu, Pakistan, Indie, Malezja, Hong Kong. Ale właśnie tak to się ułożyło.

W squasha obecnie gra na całym świecie około 20 milionów ludzi. To bardzo dużo jak na dyscyplinę indywidualną. Ta liczba może się znacznie poprawić kiedy squash wejdzie do programu Igrzysk Olimpijskich. Po decyzji MKOL o włączeniu innego sportu do programu igrzyski znów przyjdzie nam czekać kolejne kilka lat aby odnowić nadzieje na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku.

Oby tym razem zadziałało!

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe fakty o światowym squashu napisz na mój email: maciej@ilovesquash.pl